realizacje 17/04/2010

Szkoła Muzyczna im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie

Przebudowa i rozbudowa zabytkowego budynku Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie


Budynek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie
Lublin, ul. Narutowicza 32a
projekt – 2009/2010
realizacja – 2011/2012

Zespół projektowy:
Architektura autorzy:       
mgr inż. arch. Janusz Kaczyński
mgr inż. arch. Barbara Miron-Kaczyńska
Architektura współpraca:
mgr inż. arch. Marek Patyra
mgr inż. arch. Urszula Matys
stud. arch. Stefan Kaczyński
Konstrukcje: mgr inż. Maciej Podbielski
Inst. Sanitarne: mgr inż. Grażyna Sykała
Inst. Elektryczne: mgr inż. Janusz Karski
Drogi i teren: mgr inż. Stanisław Nowik

Zagospodarowanie terenu

OGÓLNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE:

Projekt przewiduje adaptację korpusu głównego budynku do potrzeb funkcji szkoły muzycznej I i II stopnia z dostosowaniem pomieszczeń do obowiązujących przepisów prawa budowlanego, przepisów przeciwpożarowych oraz udostępnieniem ich dla osób niepełnosprawnych; projekt przewiduje też przebudowę istniejącej sali gimnastycznej na salę koncertową na 240 miejsc z zespołem pomieszczeń towarzyszących; wejście główne do szkoły pozostaje w elewacji od ulicy Narutowicza, ale obszerny hol wejściowy dostępny jest też od strony „ogrodowej” gdzie ulokowano place postojowe dla samochodów osobowych; od strony „ogrodowej” jest też główne wejście do sali koncertowej; sala koncertowa połączona jest komunikacyjnie wewnątrz budynku szkolnego;

Elewacja frontowa
Elewacja południowo-zachodnia

W związku z obszernym programem funkcjonalnym szkoły projekt zakłada wykonanie podpiwniczenia pod całym budynkiem istniejącym i wykorzystanie poddasza nieużytkowego na potrzeby szkoły. W piwnicy  zaprojektowano pomieszczenia szatni z holem, pomieszczenia obsługujące salę koncertową (garderoby, sanitariaty), pom. gospodarcze, techniczne,  pomocnicze oraz magazynowe. Na parterze  znajdują się w przestrzeni holu: portiernia, schody do szatni, poczekalnia dla rodziców i świetlica dla uczniów. Poza tym parter mieści w sobie sale dydaktyczne, czytelnię z biblioteką, pom. administracji i sanitariaty ( w tym sanitariat dla niepełnosprawnych).  

Elewacja od „ogrodu”

Elewacja północno-wschodnia

Na parterze projektuje się sklepik szkolny objęty kontrolą Sanepidu, w którym będzie można kupić zapakowane gotowe produkty żywnościowe (słodycze, gotowe kanapki) przeznaczone do spożycia na zimno oraz gotowe wyroby żywnościowe przechowywane w lodówce  z możliwością podgrzania na miejscu (np. zapiekanki). Produkty przechowywane będą zgodnie z wymogami producentów – w szafkach lub lodówkach. Przewiduje się możliwość przygotowania gorących napojów (kawa, herbata) w kubeczkach jednorazowego użytku przez wykorzystanie kuchenki elektrycznej, czajnika elektrycznego lub z dystrybutora z gorącymi napojami.

Na 1 i 2 piętrze oraz części poddasza znajdują się głównie pomieszczenia dydaktyczne, poza tym administracyjne i pomocnicze oraz sanitariaty. Na poddaszu zaprojektowano salę kameralną  z zapleczem ( studio nagrań). Wszystkie kondygnacje budynku są wygodnie  skomunikowane w pionie przez istniejące klatki schodowe oraz projektowaną windę.
W projekcie proponuje się rozbudowę i adaptację istniejącej sali gimnastycznej do potrzeb sali koncertowej, która ma służyć szkole, ale może być też udostępniana niezależnie na wydarzenia artystyczne międzyszkolne, miejskie itp. ( oddzielne wejście z dziedzińca).  

You may also like...