realizacje 15/10/2013

Dom nad jeziorem Gieret w Gibach

Rozbudowa i przebudowa istniejącego budynku mieszkalnego w zabudowie jednorodzinnej nad jeziorem Gieret w Gibach


Dom jednorodzinny w Gibach
Giby działka nr ew. 1179, gm. Giby
projekt – 2013
realizacja – 2013/2014

Zespół projektowy:
Architektura:
mgr inż. arch. Barbara Miron-Kaczyńska
mgr inż. arch. Stefan Kaczyński
Konstrukcje: mgr inż. Jan Krzysztof Grochowski
Instalacje sanitarne: mgr inż. Grażyna Sykała
Instalacje elektryczne: inż. Janusz Karski

Zagospodarowanie terenu

1. Stan istniejący – analiza przestrzeni zastanej
Głównym elementem zainwestowania działki nr 1179 jest istniejący, piętrowy, podpiwniczony budynek mieszkalny, wzniesiony w latach 80-tych XX wieku w konstrukcji murowanej. Budynek zlokalizowany jest na obrzeżach miejscowości Giby w pobliżu jeziora Gieret, wokół występuje głównie zabudowa jednorodzinna (domy jednorodzinne – piętrowe o prostych formach, murowane, dachy niskie czterospadowe, kryte dachówką cementową lub blachą).

W najbliższym sąsiedztwie znajduje się również leśniczówka Nadleśnictwa Pomorze, która jest drewnianym budynkiem parterowym o dwuspadowym dachu pokrytym blachą trapezową. Na działce oprócz domu znajduje się budynek gospodarczy: drewniana szopa na narzędzia i materiały o konstrukcji drewnianej.

2. Założenia projektowe
Forma obiektu po rozbudowie i przebudowie będzie nawiązywać do otaczającej zabudowy i spełniać warunki zabudowy. Projektowana rozbudowa zmieni obrys budynku istniejącego w kondygnacji przyziemia (poszerzy jego trakt w kierunku południowo-zachodnim) i będzie wykonana w konstrukcji drewnianego, lekkiego szkieletu. Więźba dachowa jak i pokrycie dachowe budynku istniejącego pozostanie bez zmian, natomiast nowy dach przykryje całą rozbudowaną kondygnację przyziemia o planie prostokąta z wciętym od strony zachodniej tarasem i ze względu na mały spadek zostanie pokryty papą.

Lica elewacji części rozbudowanej zostaną wyszalowane deskami, natomiast budynek istniejący zostanie pokryty nową warstwą tynku z wstawkami z desek w formie drewnianych płaszczyzn w celu uzyskania efektu ujednolicenia i wizualnego połączenia bryły budynku istniejącego z częścią rozbudowywaną. Przy projektowaniu i budowie stosowane będą technologie i materiały budowlane proekologiczne nie zagrażające środowisku naturalnemu.

Dane metryczne budynku po rozbudowie:
– kubatura ca 757,40 m3
– powierzchnia zabudowy – 140,00 m2
– powierzchnia użytkowa – 146,83 m2
                   w tym: parter – 91,03 m2
                             piętro – 55,80 m2
– powierzchnia piwnicy – 62,80 m2

Poniżej kilka fotografii z realizacji obiektu:

You may also like...