realizacje / wybrane 12/06/2003

Budynek biurowo-handlowy firmy „Elam” w Białymstoku

Przebudowa i rozbudowa budynku biurowo-handlowego wraz z budową wiaty garażowej na potrzeby firmy „Elam” w Białymstoku


Budynek biurowo-handlowy firmy „Elam” w Białymstoku
Białystok, ul. Gdańska 12
projekt – 2002/03
realizacja – 2004

Zespół projektowy:
Autorzy:           
mgr inż. arch. Janusz Kaczyński      
mgr inż. arch. Barbara Miron-Kaczyńska
Współpraca: mgr inż. arch. Tomasz Rubin
Inst. sanitarne: dr inż. Sławomir Sidoruk
Inst. elektryczne: mgr inż. Dariusz Jarmoc

Wizualizacja projektu

Istniejące zainwestowanie działki to parterowy drewniany budynek mieszkalny z nieużytkowym poddaszem u zbiegu ulicy Gdańskiej i Jagiellońskiej oraz parterowy, murowany budynek gospodarczy z garażem w części środkowej działki.

Zmodernizowany istniejący drewniany budynek

Modernizacja istniejącego drewnianego budynku miała na celu dostosowanie formy obiektu do zadanej programem funkcji, jednocześnie starając się zachować i uszanować zastaną estetykę poprzez nawiązanie do tradycyjnych materiałów wykończeniowych (tradycyjnej szalówki, charakterystycznych detali i elementów takie jak opaski okienne, narożniki, deski okapowe, wiatrownice, pokrycie dachówką tradycyjną, itp.). Wszystkie te zabiegi miały na celu jak najwierniejsze odtworzenie dawnej estetyki.

Budynek firmy „Elam” – widok z ul. Jagiellońskiej
Wizualizacja projektu

Z kolei część nowo projektowana z założenia nie udaje historii, stara się jedynie dopasować przestrzennie  kształtem i wysokością do części już istniejącej. Ze względu na swój czysto komercyjny charakter części projektowanej (funkcja handlowa i biurowa) forma i estetyka tej części jest wyraźnie współczesna, podkreślona dodatkowo zastosowaniem współczesnych i wyrazistych materiałów wykończeniowych.

Nowoprojektowana część budynku

Poszukiwania estetyczne były ograniczone do możliwości jakie daje rozsądna pod względem ekonomicznym rozbudowa istniejącego budynku. Ma to przy okazji swoje praktyczne przełożenie na rozsądne w kosztach rozwiązania budowlane zaproponowane w niniejszym projekcie, jednak takie „proste” rozwiązania wymagają dobrej jakości robót czyli kultury technicznej wykonawcy.

Wiata garażowa

You may also like...